logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovné prostredie | HR digest | správy | semináre a konferencie | komentár | peniaze | technológie | lifestyle zaujímavosti odinakiaľ | získavanie a výber | rozvoj procovníkov | celoživotné učenie rovnosť šancí | poradna personalisty | CSR |
Personalista > správy > Nový zákon o hmotnej núdzi odmení aktívnych
Inzerujte na Personalistovi.com!

Nový zákon o hmotnej núdzi odmení aktívnych

redakcia personalisty - 14. 08. 2011
Spravodlivosť, zásluhovosť, motivácia. Tieto tri hlavné znaky budú od januára 2012 charakterizovať dávky v hmotnej núdzi podľa nového zákona, ktorý MPSVR SR predkladá do pripomienkového konania.


A čo tieto tri znaky predstavujú?

Spravodlivosť - Každý, kto sa dostane do hmotnej núdze, získa základnú dávku, ktorú si bude môcť zvýšiť podľa svojej aktivity.

Zásluhovosť – Čím bude človek aktívnejší, tým získa vyššiu dávku.

Motivácia – Nový systém výrazne pomôže tým, ktorí pracujú len za minimálnu mzdu. Ak sa slabo platenej práce nevzdajú, získajú aj dávku v hmotnej núdzi.

Dnešný systém dávok v hmotnej núdzi mnohým občanom, ktorí ju poberajú, vyhovuje. Prácou za minimálnu mzdu by získali len o málo viac, než dostávajú od štátu na dávkach, preto mnohí radšej berú dávky za ničnerobenie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR tento nezmysel mení úplne novým zákonom o hmotnej núdzi, ktorý by mal začať platiť od januára budúceho roku. Po novom ten, kto neprejaví žiadnu aktivitu, bude mať nárok len na absolútne minimum – 37,97 € mesačne (dnes dostáva 62,50 €).

Ak sa poberateľ základnej dávky v hmotnej núdzi zapojí do činností organizovaných komunitným centrom či niektorým občianskym združením, získa motivačnú dávku vo výške 20 percent životného minima.

Ak sa vzdeláva, zúčastňuje sa na aktivačných prácach, alebo je riadne zamestnaný za nízku mzdu, získa motivačnú dávku vo výške 45 percent životného minima. Aby bolo dostatok práce pre poberateľov dávky v hmotnej núdzi, ktorí si ju chcú zvýšiť aktivitou, MPSVR SR spolupracuje na vytváraní pracovných príležitostí nielen so samosprávou, ale aj s rezortom obrany, životného prostredia, pôdohospodárstva, či dopravy, rozširuje sieť komunitných centier a komunikuje aj s mimovládnymi a neziskovými organizáciami.

Výška príjmu, ktorá sa pri výpočte dávky berie do úvahy, sa oproti súčasnému stavu zníži – práve preto, aby mohli dávku získať aj tí, čo pracujú za minimálnu mzdu.

Dnes sa berie pre účely posúdenia nároku na dávku v hmotnej núdzi do úvahy 75 percent príjmu, po novom to bude už len 65 percent príjmu. Ak si nájde prácu poberateľ dávky v hmotnej núdzi, počas prvých troch mesiacov sa mu bude brať do úvahy pre účely posúdenia nároku na dávku len 45 percent jeho zárobku, počas ďalších troch mesiacov 55 percent zárobku. Zámerom je motivovať občanov prijať aj slabo platenú prácu a udržať si ju. Za príjem pre účely hmotnej núdze sa ani naďalej nebudú považovať niektoré jednorazové štátne sociálne dávky, prídavky na dieťa, štipendiá pre deti či rôzne mimoriadne a jednorazové dávky.

Zákon bude motivovať aj deti k lepším školským výsledkom. Aj dieťa totiž bude môcť získať motivačnú dávku, ak sa bude zúčastňovať aktivít v komunitnom centre, ak bude navštevovať materskú školu, a to aspoň 10 dní v mesiaci a ak bude chodiť do školy a dosahovať priaznivé školské výsledky (napr. nezopakuje ročník, nebude mať neospravedlnené hodiny a pod.).

Ministerstvo práce chce navyše žiakov z rodín v hmotnej núdzi motivovať k tomu, aby pokračovali vo vzdelávaní aj na strednej škole. Študenti stredných škôl s dobrými výsledkami môžu dnes získať podľa zákona o výchove a vzdelávaní sociálne štipendium pre deti z rodín v hmotne núdzi. Toto štipendium sa im nebude podľa návrhu zákona o hmotnej núdzi počítať do príjmu, navyše, za štúdium na strednej škole získajú motivačnú dávku.

Ministerstvo práce pamätá aj na tých poberateľov, ktorí sa z objektívnych príčin nemôžu aktivizovať či zamestnať. Ide napríklad o starobných dôchodcov, invalidov či tehotné ženy. Tí by k základnej dávke automaticky získali solidárnu dávku.

Teraz si ukážeme, ako to bude vyzerať v praxi:

Dávky v hmotnej núdzi dnes:

Základná dávka:
jednotlivec bez detí: 60,50 €
jednotlivec + 1- 4 deti: 115,10 €
dvojica bez detí: 105,20 €
dvojica +1-4 deti: 157,60 €
jednotlivec s viac ako 4 deťmi: 168,20 €
dvojica s viac ako štyrmi deťmi: 212,30 €
Navýšenia:
pre tehotnú ženu: +13,50 €
pre dieťa, ktoré si plní povinnú školskú dochádzku: + 17,20 €
Ďalšie dávky:
Príspevok na zdravotnú starostlivosť: 2 €
Aktivačný/Ochranný príspevok: 63,07 €
Príspevok na bývanie: 55,08 € pre jednotlivca, 89,20 € pre viac osôb

Dávky v hmotnej núdzi po novom:

Základná dávka:
jednotlivec: 20% životného minima (t.j. 37,97 €)
každá ďalšia dospelá spoločne posudzovaná osoba: 20% ŽM (26,49 €)
dieťa: 20% ŽM na dieťa (t.j. 17,33 €)
Solidárna dávka: + 40% ŽM (t.j.75,93 €)
Motivačná dávka: 20-45 % ŽM v závislosti od aktivity (37,97 € - 85,43 €) Príspevok na bývanie: 68,91 € pre jednotlivca / 116,98 € pre dve a viac osôb (v závislosti od príjmu)
Motivačná dávka pre nezaopatrené dieťa: 15% - 25 % ŽM pre dieťa (13 € - 21,67 €)


listvyhľadávanie

listreklama

pracovník v sociálních službách, povinný kurz pro vás

listfacebook


listzaujímavosti odinakiaľ

Potrebujete novú strechu? Vymeňte ju s Tondachom, poradí vám odborník

Starú strechu človek vymieňa zvyčajne iba raz za život a preto by mal dbať na to, aby mu po výmene vydržala čo najdlhšie. Súčasný ... více

Slovensko sa stalo členom Európskej vesmírnej agentúry

Slovenskí vedci budú mať lepší prístup k strategickým informáciám a cennému know-how v oblasti kozmických aktivít a vývoja satelit... více

Slováci vedia sporiť

Práve dnes si pripomíname 90 rokov od milánskeho bankovníckeho kongresu, na ktorom vyhlásili Svetový deň sporenia. Hlavný cieľ, kt... více

Univerzita Palackého: Hlina tak trochu inak

Netradičná výstava "Fenomén Gemer: hlina - hlina - glina - INA" predstaví umelecké diela vzniknuté v ložisku na ťažbu hlín v Gemer... více

Traja Slováci sú nominovaní na prestížne Sony World Photography Awards

Svetová fotografická organizácia (World Photography Organisation) zverejnila zoznam nominácií na ocenenia Sony World Photography A... více
listTOP články
listdoporučujeme
Kalkulačka nemocenské
Víte, kolik budete brát, když budete stonat? Pro výpočet zdarma klikněte zde.
www.vypocet-nemocenske.cz

IT kurzy zdarma!
Peoplesource pomáhá najít cestu z krize. Ušetřete s programem Vzdělávejte se!
www.peoplesource.eu