logo-personalista.com
oblíbené přidat k oblíbeným
pracovné prostredie | HR digest | správy | semináre a konferencie | komentár | peniaze | technológie | lifestyle zaujímavosti odinakiaľ | získavanie a výber | rozvoj procovníkov | celoživotné učenie rovnosť šancí | poradna personalisty | CSR |
Personalista > pracovné prostredie > Ako získať zamestnanca snov? Pomôžu kvalitné kariérne stránky
Inzerujte na Personalistovi.com!

Ako získať zamestnanca snov? Pomôžu kvalitné kariérne stránky

redakcia personalisty - 11. 05. 2017
Existuje veľká pravdepodobnosť, že vo chvíli, keď hľadáte zamestnanca, je niekde vhodný kandidát, ktorý hľadá prácu. Ako zaistiť, aby ste sa našli? Statické webové prezentácie sú už dávno pasé, personalisti čoraz viac využívajú interaktívnych kariérnych stránok.


Podoba takýchto stránok môže byť rozdielna, rovnako ako ich kvalita. Zaujať zamestnanca je rovnako ťažké, ako získať zákazníka. A podobne ako pri predaji tovaru, aj tu máte len jeden pokus zapôsobiť.

Nedostatok kvalitných ľudí na trhu práce je pre organizácie pálčivý problém. Jednu z najúčinnejších ciest, ako zaujať budúcich zamestnancov, predstavujú kvalitný kariérny stránky. Na viac informácií o tomto fenoméne sme sa opýtali Hynka Načeradského, ktorý sa v spoločnosti Freely Agency práve tvorbou kariérnych stránok zaoberá.

Čo sú kariérne webové stránky a na čo slúži?

Kariérne stránky, resp. kariérny web, je webová prezentácia s cieľom zaujať uchádzača o zamestnanie vo vašej organizácii. Kariérne stránky musia osloviť návštevníka výhodami práce u vás. Prinúti uvažovať o vašej spoločnosti ako o vhodnej voľbe pre jeho budúcu kariéru. Aký je rozdiel medzi firemné prezentácií a kariérnymi webom?

Samozrejme v cieľovej skupine a jej motiváciu, požiadavkách a očakávaniach. Od dodávateľa vyžadujeme najvyššiu kvalitu, spoľahlivosť, záruky. Uchádzači majú aj iné motivácie - pracovné prostredie, neformálnu atmosféru, benefity, vidinu kariérneho postupu či ďalšieho vzdelávania. Váš zákazník väčšinou nechce vedieť, že "jeho" peniaze končia vo firemnom teambuildingu. Uchádzač naopak chce vedieť, že mimo pracovnej náplne ho uspokojí aj neformálne výhody.

Z akých kanálov môžu ihrisko lákať potenciálnych zamestnancov?

Tých kanálov je dnes mnoho od klasických inzertných portálov a reklám v médiách cez pracovné veľtrhy a recruiterské agentúry, až po prednášky na univerzitách, či sponzoring udalostí. Najväčší problém nastáva, ak firma pozície propaguje niekde "na ulici", napríklad v hromadnej doprave, a nemá responzívne web. Aj keď reklama človeka zaujme, okamžite odchádza, pretože na mobile nedokáže získať ani základné informácie o ponúkaných pozíciách. To sú pre firmy vyhodené peniaze. Aby uchádzača zaujali, musí byť stránka, na ktorú sa z týchto kanálov uchádzač dostane, prehľadná, plne responzívne a musí vyžarovať autentickú firemné atmosféru. Priviesť ľudí na web je zložité, udržať ich tam je ešte zložitejšie. So zastaraným neresponzivním webom sa vám to nikdy nepodarí.

Čo štandardne na kariérnom webe funguje? Čo by ste odporučili organizáciám implementovať?

Nemožno povedať, že existuje jeden univerzálny návod pre všetky organizácie. Inak bude chcieť pôsobiť nadnárodné konzultačné alebo právnická spoločnosť, inak zase mladá kreatívna marketingová agentúra. Samozrejmosťou je aspoň základné kategorizácia ponúkaných pozícií, u veľkých spoločností i podľa lokality. Dlhodobo máme pozitívnu spätnú väzbu k ukážke "success stories" ל príbehu súčasných zamestnancov o ich kariérnom postupe v organizácii. Na mladší pôsobí samozrejme napojenie na sociálne siete, napríklad feedy z tímových podujatí a výletov. Napojenie na sociálne siete je nutnosťou aj z ďalšieho dôvodu. Nie každý, kto narazí na váš web, je v životnej fáze, keď hľadá novú kariérny výzvu. Práve váš web ho môže zaujať, začne sledovať vašu prácu na sociálnych sieťach a až ten jeho či jej pravý čas príde, určite si na firmu spomenie.

Je niečo, čo vám ešte často na kariérnych weboch chýba?

Jednoznačne ešte väčšie autenticita firiem, napríklad odhalenie slabých stránok. Motivovanie jedinci vidia tú pravú výzvu v tom, že si neprídete tak silní v jednej konkrétnej záležitosti, v ktorej oni naopak excelujú. Pocit, že do firmy naozaj niečo prináša, že ovplyvní organizáciu a pomôžu jej rast, je pre mnoho ľudí silnejšie motivácie než pracovať napríklad aj za väčšie peniaze, ale bez väčších právomocí ako zamestnanec veľkej skupiny.

Dokáže kariérny web uľahčiť prácu aj ľuďom z HR oddelenia?

Áno, určite. My vo Freely Agency pripravujeme kariérny weby aj s dôrazom na efektivitu práce klienta. Samozrejmosťou je intuitívne práca s databázou ponúkaných pozícií - kategória, štatistiky návštevnosti, publikácie a depublikace, aj s databázou uchádzačov - vyplnené údaje, životopis, ohodnotenie a pod. Nedávno sme u klientov konzultovali prepojenie s interným SAP systémom alebo na Taleo od Oracle.

Nestretávate sa s tým, že je to ďalší zbytočný náklad pre firmu? Že všetku funkcionalitu možno zariadiť inak?

Samozrejme už som tento názor počul. Ak organizácia myslí na uchádzača aj pred prípravou svojich prezentačných stránok, veľmi často túto sekciu plnohodnotne zakomponujú a funguje to výborne. Predovšetkým u starších webov sa bavíme o malom percente organizácií. Keď si ale spočítame náklady za marketing (napr. PPC, reklama v médiách) pri mizivé konverziu na webe alebo za poplatky za každú pridanú ponúkanú pozíciu na inzertných portáloch, zistíte, že sa táto jednorazová investícia vráti veľmi rýchlo.


listvyhľadávanie

listreklama

pracovník v sociálních službách, povinný kurz pro vás

listfacebook


listzaujímavosti odinakiaľ

Potrebujete novú strechu? Vymeňte ju s Tondachom, poradí vám odborník

Starú strechu človek vymieňa zvyčajne iba raz za život a preto by mal dbať na to, aby mu po výmene vydržala čo najdlhšie. Súčasný ... více

Slovensko sa stalo členom Európskej vesmírnej agentúry

Slovenskí vedci budú mať lepší prístup k strategickým informáciám a cennému know-how v oblasti kozmických aktivít a vývoja satelit... více

Slováci vedia sporiť

Práve dnes si pripomíname 90 rokov od milánskeho bankovníckeho kongresu, na ktorom vyhlásili Svetový deň sporenia. Hlavný cieľ, kt... více

Univerzita Palackého: Hlina tak trochu inak

Netradičná výstava "Fenomén Gemer: hlina - hlina - glina - INA" predstaví umelecké diela vzniknuté v ložisku na ťažbu hlín v Gemer... více

Traja Slováci sú nominovaní na prestížne Sony World Photography Awards

Svetová fotografická organizácia (World Photography Organisation) zverejnila zoznam nominácií na ocenenia Sony World Photography A... více
listTOP články
listdoporučujeme
Kalkulačka nemocenské
Víte, kolik budete brát, když budete stonat? Pro výpočet zdarma klikněte zde.
www.vypocet-nemocenske.cz

IT kurzy zdarma!
Peoplesource pomáhá najít cestu z krize. Ušetřete s programem Vzdělávejte se!
www.peoplesource.eu